مقالات ذهن باهوش

تاثیر خواب در افزایش عملکرد مغز

health-brain 1

تاثیر خواب در افزایش عملکرد مغز :

تاثیر خواب در افزایش عملکرد مغز

بدن ما بصورت طبیعی به خواب نیاز دارد . خواب یکی از نیاز های اصلی بدن انسان برای رسیدن به تعادل است . بصورت میانگین ، تقریبا یک سوم عمر ما در خواب می گذرد viagra prezzo. پس خوابیدن نقشی مهم در سلامت و عدم سلامتی ما ایفا می کند .

بصورت میانگین بدن ما به هشت ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد تا بتواند به تعادل برسد و عملکرد مناسبی داشته باشد . دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که در هنگام خواب نه تنها بدن ما بلکه ذهن ما نیز استراحت می کند . در هنگام خواب ذهن انسان بصورت متناوب به خواب فرو می رود و بعد بیدار می شود و دوباره می خوابد .

ذهن انسان باید بین 90 تا 120 دقیقه در هنگام خواب شب ، بخوابد تا بعد از خواب ، بدن ما شاداب باشد . در این زمان ها ذهن به خواب عمیق فرو می رود . اگر زمان خواب ذهن کمتر از این میزان باشد اتفاقی که می افتد این است که بدن کسل می شود و حتی بعد از چند ساعت خوابیدن احساس شادابی نمی کند .

این موضوع بری روی عملکرد مغز ما تاثیر زیادی دارد و می تواند فعالیت های مغز را مختل کند و باعث کاهش عملکرد مثبت مغز و ذهن شود . خواب مناسب بر روی مغز و ذهن تاثیر بسیار زیادی دارد و سطح هوشیاری و فعالیت مغز را افزایش می دهد.

خواب مناسب بر روی حافظه نیز بسیار اثر می گذارد . حافظه انسان مانند سازمانی است که از اتاق های تو در تو و زیادی تشکیل شده است و هر اطلاعاتی که وارد مغز ما می شود وارد یکی از این اتاق ها شده و ثبت می شود . حافظه ما بعد از هر استراحت یا خوابیدن ، اطلاعات را دسته بندی و طبقه بندی می کند .

از این موضوع می توان برای مطالعه بهتر کتب درسی استفاده کرد . به این صورت که می توان بعد از هر مطالعه کمی استراحت کرد و بعد دوباره به مطالعه پرداخت .

لزومی ندارد که این استراحت حتما یک خواب کامل باشد ؛ می توان به روش های مختلف این کار را انجام داد :

1 . خواب مصنوعی :

به این صورت که ما چشمان خود را می بندیم و ذهن خود را از فکر کردن رها می کنیم و سعی می کنیم به چیزی فکر نکنیم . این عمل به ذهن استراحت می دهد و باعث آرامش مغز می شود .

2 . مراقبه کردن :

مراقبه به معنی بی ذهنی است ؛ یعنی این که در حالت نشسته یا دراز کش در حالتی که ستون فقرات بدن در صاف باشد ، چشمانتان را ببندید ، نفس عمیق بکشید ؛
به این صورت که از بینی نفس می کشید و از دهان باز دم می کنید . در این روند تنها توجه شما به نفس کشیدن است و تلاش می کنید که به چیزی دیگری فکر نکنید .

با این کار شما به حالت بی ذهنی می رسید و مغز ، ذهن و بدن شما استراحت می کنند و به آرامش می رسند .

3 . رها کردن مطالعه و فکر کردن و نگاه کردن به افق :

نگاه کردن به افق باعث می شود چشمان شما استراحت کنند و بعد از مطالعه و خسته شدن به آرامش برسند . نگاه کردن به افق باعث آرامش و شادابی مغز و روح انسان می شود .
بگذارید یک مثال ساده از اتفاقی که در زندگی همه ما افتاده است بزنم . خیلی از مواقع پیش آمده است که به مسافرت می خواهیم برویم ؛
وسایل خود را جمع می کنیم و سوار ماشین می شویم ؛ بعد از عبور از شهر ، زمانی که به خارج از شهر می رسیم

وقتی چشم ما به منطقه هایی می افتد که توسط ساختمان ها و دیوار ها محصور نشده اند و می توانیم افق ها و منظره های دور دست را ببینیم ، ناخود آگاه به ما احساس شادی دست می دهد و روحیه ما تقویت می شود .

ذهن انسان بصورت ناخود آگاه وقتی یک منظره دور دست و بدون محدودیت دید را میبیند ، به آرامش می رسد و شاداب می شود و روحیه ما تغییر می کند و شاد می شود .

از این حالت استفاده کنید و در هنگاه مطالعه یا سر کلاس های درس اگر می توانید به افق نگاه کنید و به مغز ، حافظه و چشمان خود استراحت بدهید .

با انجام این کارها مغز شما استراحت می کند و می تواند عملکرد بیشتری داشته باشد . بنابراین خوابیدن و استراحت مناسب تاثیر بسیاری در افزایش عملکرد مغز و بدن ما دارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 3 =