مقالات ذهن باهوش

تندخوانی قسمت اول

fast-reading-1

آموزش تندخوانی-قسمت اول

حتی فکر کردن به تندخوانی و توانایی مطالعه متون و کتاب‌ها با سرعت‌بالا، به‌خودی‌خود بسیار هیجان‌انگیز و جالب است. چرا باور همه ما بر این است که نمی‌شود کتاب‌ها را با سرعتی بیشتر از حد معمول مطالعه کرد impotenzastop.it. این باور به‌واسطه الگوبرداری از تمام افراد در طول زندگی و نتیجه خودمان در مطالعه گرفته‌ایم.

وقتی خود بنده برای اولین بار با موضوع تندخوانی و توانایی مطالعه کتاب‌ها با سرعت‌بالا آشنا شدم برایم بسیار هیجان‌انگیز بود که بتوانم به توانایی تندخوانی دست‌یابم و هرروز یک کتاب بخوانم.

این موضوع یک امر کاملاً طبیعی و منطقی است و همه می‌توانند به مهارت تندخوانی و مطالعه سریع دست پیدا کنند چراکه رسیدن به مهارت تندخوانی مانند هر تمرین جسمی دیگر منطقی و دست‌یافتنی است. فقط باید با این علم آشنا شوید و تمرین‌های آن را به‌درستی انجام دهید. در این صورت به شما قول می‌دهیم که به‌راحتی می‌توانید یک تندخوان حرفه‌ای شوید.

چرا تندخوانی

why fast-reading

در سال‌های گذشته، حجم انبوهی از اطلاعات گوناگون در مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌های بسیار متنوع، ما را احاطه کرده‌اند. به‌گونه‌ای که شاید کنترل آن‌ها از دست ما خارج‌شده باشد. به تمام این‌ها، باید حجم وسیع اطلاعات موجود در کامپیوترها، نرم‌افزارها و البته اینترنت را هم اضافه کنیم.

در دهه‌های قبل یک فرد معمولی قادر بود به‌راحتی کنترل سیل عظیم اطلاعات را به دست گیرد و آن‌ها را به‌راحتی کنترل کند؛ اما امروزه احساس می‌کنیم از هر طرف تحت محاصره حجم عظیمی از اطلاعات جدید و جدیدتر قرارگرفته‌ایم.

بااین‌وجود بشر برای هر مسئله خود راه‌حلی پیداکرده است و در سال‌های گذشته، حجم انبوهی از اطلاعات گوناگون در مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌های بسیار متنوع، ما را احاطه کرده‌اند. به‌گونه‌ای که شاید کنترل آن‌ها از دست ما خارج‌شده باشد. به تمام این‌ها، باید حجم وسیع اطلاعات موجود در کامپیوترها، نرم‌افزارها و البته اینترنت را هم اضافه کنیم.

در دهه‌های قبل یک فرد معمولی قادر بود به‌راحتی کنترل سیل عظیم اطلاعات را به دست گیرد و آن‌ها را به‌راحتی کنترل کند؛ اما امروزه احساس می‌کنیم از هر طرف تحت محاصره حجم عظیمی از اطلاعات جدید و جدیدتر قرارگرفته‌ایم.

بااین‌وجود بشر برای هر مسئله خود راه‌حلی پیداکرده است و

افزایش سرعت مطالعه (تندخوانی)

برای افزایش سرعت مطالعه در ابتدا مبانی ساده‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند در وهله اول سرعت مطالعه خود را دو برابر کنید. این مبانی بسیار ساده ولی تأثیرگذار هستند. وقتی افراد با این اصول آشنا می‌شوند، در ابتدا فکر می‌کنند که خیلی اثرگذار نخواهند بود ولی وقتی آن‌ها را انجام می‌دهند، به اهمیت آن‌ها پی می‌برند.

یکی از ابتدایی‌ترین تمرین‌ها و اصول برای تندخوان شدن، انجام تمرین خط بری هست. این تمرین به چشمان شما کمک می‌کند که به‌صورت جهت‌دار حرکت کنند و از پراکندگی و کندی جلوگیری می‌کند و سرعت مطالعه شمارا بالاتر می‌برد.

خط بری چیست؟

این تمرین شاید تاثیرگزار تمرین تندخوانی باشد. خط بری درواقع، به حرکت سریع انگشتان یا یک خط بر زیر خطوط و تبعیت چشم از آن انگشت یا خط بر، خط بری گفته می‌شود. زمانی که شما با انگشتتان زیر کلمات شروع به حرکت می‌کنید و تلاش می‌کنید که با چشمانتان کلمات بالای انگشتتان را ببینید.

فواید خط بری

1. جلوگیری از سرگردانی چشم بین خطوط

2. جلوگیری از برگشت چشم روی کلمات قبلی

3. افزایش تمرکز

4. ایجاد درک بیشتر

5. جلوگیری از مکث طولانی ‌مدت روی کلمات

6. جلوگیری از کلمه خوانی

7. جلوگیری از درون خوانی

8. افزایش حوزه دید

مبانی خط بری

برای بهتر انجام شدن تمرین خط بری بهتر است اصولی که گفته می‌شود را رعایت کنید. البته این اصول اجباری نیستند و شما می‌توانید آن‌ها را انجام ندهید، اما برای داشتن یک خط بری مناسب بهتر است که این مبانی را رعایت کنید.

1. تبعیت چشم از انگشت

2. فاصله بین کتاب و چشمان شما باید 40 سانتی‌متر باشد

3. صاف بنشینید و خم نشوید

4. حتماً از میز مطالعه استفاده کنید

5. در این تمرین سر باید ثابت باشد و فقط چشم‌ها حرکت می‌کنند

6. سعی کنید انگشتتان خیلی نرم و روان روی صفحه حرکت کند و یک حرکت یکنواخت و منظم داشته باشید

برای انجام تمرین خط بری اینجا کلیک کنید

رکوردهای تندخوانی

در این مرحله، سرعت مطالعه افرادی را به شما خواهیم گفت که به زوری با آن‌ها آشنا خواهید شد. شاید این آمارها تا حدی غیرقابل‌باور و کمی اقرار آمیز به نظر برسند، اما طولی نخواهد کشید که خود شما هم تا پایان مطالعه این کتاب به سرعتی مانند سرعت این افراد دست پیدا کنید.

آزمون‌های تندخوانی در ابتدای امر بر پایه مطالعه رمان صورت می‌گرفت. در این آزمون‌ها شرکت‌کنندگان می‌بایست یک رمان مفصل و کامل را تا جایی که می‌توانستند، به‌سرعت تندخوانی و مطالعه کنند و بعد از پایان کتاب به‌طور کامل در مورد داستان و جزئیات رمان برای فردی که قبلاً به‌طور موشکافانه و دقیق رمان را خوانده بود، توضیح دهند و به او این اطمینان را می‌دادند که علاوه بر تندخوانی، درک مطلب درستی هم از رمان به دست آورده‌اند.

افرادی که اسمشان در کادر زیر آورده شده است، جز رتبه‌های برتر تندخوانی جهان می‌باشند:

 

نام ملیت سرعت مطالعه

(کلمه در دقیقه)

آنا جونز ایالات‌متحده آمریکا 4251
سی آدامز ایالات‌متحده آمریکا 3850
گجتیل گونارسون ایالات‌متحده آمریکا 3050
واندا نورس ایالات‌متحده آمریکا 3000
کریسوان آکن هلند 2520
میتیمنا کورک هلند 2100
لوک وان هاف هلند 1906
میشل جی گلب ایالات‌متحده آمریکا 1805
سینامون آدام ایالات‌متحده آمریکا 1782

اگر مایل هستید نام شما هم به این فهرست افزوده شود، کافی است مطالب این مقاله را با دقت مطالعه کنید و اطمینان داشته باشید که تمرین‌های ارائه‌شده در این قسمت اثرگذار و مفید هستند و در پایان شما به‌سرعت موردنظر دست پیدا می‌کنید.

قدرت بالقوه شما در تندخوانی

قدرت بالقوه شما در تندخوانی بدون شک چیزی نزدیک به دو برابر قدرت سرعت فعلی شماست (در بدترین حالت). پس شک نداشته باشید که با تمرین و پیشرفت مرحله‌به‌مرحله خود در روزهای آینده، این سرعت حتماً به 1000 کلمه در دقیقه می‌رسد؛ بنابراین تعجبی ندارد که به‌زودی نام شما نیز در بین افراد رکورددار تندخوانی جهان به چشم بخورد.

افزایش حوزه دید

the power of sight

افزایش حوزه دید یکی از مهم‌ترین تمرین‌ها در تندخوانی است. با انجام این نوع تمرین و با تمریناتی که به شما داده می‌شود درواقع چشم‌های شما کش می‌آیند و وضوح دید بیشتری پیدا می‌کنند. در مرکز چشم‌های شما نقطه‌ای وجود دارد به نام لکه زرد که مرکز دیدن تصاویر است. در مرکز این نقطه تصاویر وضوح بیشتری دارند و هرچقدر که از مرکز دور می‌شود تصاویر وضوح کمتری دارند. به این دلیل است که وقتی به چیزی نگاه می‌کنید، مرکز تصویر واضح‌تر از اطراف تصویر است.

با انجام تمرینات افزایش حوزه دید توانایی دید این نقطه در چشم‌های شما بیشتر می‌شود و شما می‌توانید با زاویه دید بیشتر و وضوح دید بیشتر تصاویر و کلمات را ببینید که این خود تأثیر بسیاری در تندخوانی شما دارد.

تمرینات افزایش حوزه دید

1 . تمرین ستاره

تمرین ستاره

برای انجام این تمرین کافی است یک برگه A4 بردارید و روی آن تصویر یک ستاره به صورتی که در شکل نشان داده‌شده است بکشید. این برگه را جلوی صورتتان بگیرید یا آن را به دیواری بچسبانید به‌طوری‌که روبه روی صورتتان باشد. برای بهتر انجام دادن این تمرین اثرگذار چند نکته را باید رعایت کنید.

1. فاصله برگه تا صورت شما باید حدود پانزده سانتی‌متر باشد (به شکلی که خطوط ستاره را تار نبینید) اگر خطوط ستاره را تار دیدید، آن راکمی از چشمانتان دورتر کنید.

2. تعداد دفعات انجام دادن این تمرین در هرروز سه دفعه است که در سه مرحله انجام می‌شود.

30 ثانیه، 40 ثانیه و 50 ثانیه

3. نیازی نیست که این مراحل پشت سر هم انجام شوند. می‌توانید این سه مرحله را در طول روز انجام دهید.

4. حتماً چشمانتان روی خطوط باید حرکت کنند و با چشمانتان خطوط روی صفحه کشیده شده را دنبال کنید.

5. روند انجام این تمرین به این صورت است که از نقطه یک شروع می‌کنید، به نقطه دو می‌روید سپس نقطه سه، چهار، پنج و شش که به‌ نوعی همان نقطه یک است. بعد از رسیدن به نقطه شش، این حرکت را به‌صورت برعکس انجام دهید تا به نقطه اول یعنی عدد یک برسید.

در شروع، این تمرین را برای مدت یک هفته انجام دهید تا چشمان شما به ستاره کوچک عادت کند. سپس ستاره‌ای بزرگ‌تر را روی برگه A3 بکشید و روند گفته‌شده را روی این برگه انجام دهید. این تمرین را هم به مدت یک هفته انجام دهید.

2. ورزش چشم با انگشتان

برای انجام این تمرین در هر جا یا هر حالتی که هستید سعی کنید در یک حالت آرام بنشینید. انگشت اشاره خود را رو به روی چشمانتان بگیرید. آن را به مرکز پیشانی خود نزدیک کنید تا جایی که تار شود. به‌محض این‌که تار شد انگشتتان را تا فاصله چهل سانتیمتری از صورت دور کنید. این کار را تا جایی که چشم‌های شما احساس خستگی کنند انجام دهید. این تمرین فوق‌العاده ورزش سنگینی برای عضلات چشم‌ها است و به‌سرعت مطالعه و تندخوانی شما کمک زیادی می‌کند.

این تمرین را سه تا پنج با در روز می‌توانید انجام دهد.

3. خط بری

انجام تمرینات خط بری، یک تمرین بسیار مناسب برای افزایش حوزه دید چشم‌های شماست.

چون زمانی که در حال انجام تمرینات خط بری هستید و این کار در سرعت بالایی انجام می‌شود، عضلات چشم‌های شما تقویت می‌شوند تا بتوانند کلمات را در سرعت بالاتر و تعداد بیشتری ببینند و آن عمل باعث افزایش حوزه دید شما می‌شود.

4. تمرین نرم‌افزار

در حال حاضر نرم‌افزارهای بسیاری برای انجام تمرین تندخوانی و تقویت عضلات چشم وجود دارد که به شما کمک می‌کند بتوانید تمرینات تندخوانی را بهتر و سریع‌تر انجام دهید.

در این قسمت یک تمرین تقویت عضلات چشم با استفاده از نرم‌افزار برای شما قرار داده‌شده است که می‌توانید از طریق لینک زیر آن را دریافت کنید.

عوامل کند خوانی

عوامل کند خوانی

تا این مرحله بیشتر در مورد تندخوانی، مهارت تندخوانی افراد و اهمیت برخورداری از مهارت تندخوانی صحبت شد. در ادامه لازم است که به برخی از عوامل کند خوانی که باعث می‌شود سرعت مطالعه شما پایین بیاید را بررسی کنیم.

چراکه با شناخت این عوامل و تلاش برای برطرف کردن آن‌ها، شما می‌توانید در ابتدا سرعت مطالعه خود را دو برابر کنید و در شروع کار نتیجه اثرگذار بودن این روش را بگیرید. این عوامل در تمام افراد کند خوان به چشم می‌خورد و جلوی سرعت آن‌ها را می‌گیرد و از اصلی‌ترین عوامل بی‌میلی افراد در مطالعه کردن است.

در کلمه خوانی در حالت معمول متن با چشم دیده می‌شود، بعد بلند خوانده می‌شود و در آخر مغز متوجه آن مطلب می‌شود که این حالت باید برعکس شود؛ یعنی نیازی به بلند خواندن کلمات نیست و فقط کلمات با چشم دیده می‌شوند و ذهن متوجه آن‌ها می‌شود.

نکته: یکی از مهم‌ترین عوامل کلمه خوانی یا بلند خوانی، محدودیت حوزه دید است. چشم شما در حالت معمول یک زاویه و یک وسعت دید دارد که این توانایی چشم به این حد محدود نمی‌شود و چشم‌ها می‌توانند توانایی بیشتری را از خود نشان دهند.

در ده‌های اخیر تصور بشر بر این بود که چشم‌های انسان، بیشتر از این توانایی دیدن ندارد؛ اما با تحقیقات و آزمایش‌هایی که در این زمینه انجام شد، بشر به این نتیجه رسید که چشم‌های انسان توانایی بی‌نظیری در شناسایی بیشتر اشکال و اجسام دارد؛ یعنی می‌تواند اطراف خود را با وضوح بیشتر و با زاویه دید بیشتری ببیند و درک کند.

حتماً برای شما هم پیش‌آمده است که در هنگام مطالعه، صدایی از شما شنیده نمی‌شود، اما انگار در درون شما کسی مطالب را با صدای بلند می‌خواند و شما صدای او را می‌شنوید. به این حالت درون خوانی گفته می‌شود.

در حالت درون خوانی، ادای کلماتی که کمی سخت هستند مثل (شگفت‌انگیز یا عدد 879)، مشکل است و ادای این کلمات از شما زمان می‌گیرد. درحالی‌که دیدن این کلمات با چشم زمان بسیار کمتری می‌برد و سرعت مطالعه شما افزایش میابد.

راه‌های جلوگیری از درون خوانی:

  1. فقط با چشم‌ها بخوانید و با ذهن متوجه کلمات شوید
  2. کاهش زمان مکث روی کلمات (که با انجام تمرین خط بری این موضوع از بین می‌رود)
  3. افزایش حوزه دید (که با تمریناتی که در این سایت داده‌شده است این توانایی به دست می‌آید)

معضل محدودیت حوزه دید، ازجمله مسائلی است که افراد کند خوان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. اگر نتوانید این موضوع را مرتفع کنید نمی‌توانید به مهارت بالا در تندخوانی برسید. چشم‌های انسان یک زاویه دید و وضوح دید معین و مشخصی دارد که تقریباً هیچ‌وقت تقویت نشده و تغییر نکرده است

تصور عموم بر این است که چشم انسان نمی‌تواند بیشتر از اینی که می‌بیند، ببیند. درصورتی‌که دانشمندان با تحقیقاتی که انجام داده‌اند به این نتیجه علمی رسیده‌اند که چشم انسان می‌تواند به زاویه دید و وضوح دید بیشتری اطراف خود را ببیند. این امر سبب می‌شود که در هنگام مطالعه بتوانید تعداد کلمات بیشتری را در حوزه دید خود داشته باشید

با انجام تمرینات افزایش حوزه دید می‌توانید این توانایی را برای چشم‌های خود ایجاد کنید

تاریخچه تندخوانی

تاریخچه تندخوانی

تندخوانی و تاریخچه تندخوانی، برای اولین بار در آغاز قرن گذشته پایه‌ریزی و مطرح شد. زمانی که ازدیاد و فراوانی اطلاعات و چاپ و انتشار تعداد بی‌شماری از آثار مکتوب، خوانندگان حرفه‌ای را بر آن داشت که با سرعت بیشتری به مطالعه کتب و مطالب بیشتری بپردازند. چراکه سرعت معمولی آن‌ها دیگر جوابگوی آن حجم وسیع از اطلاعات منتشرشده نبود. واحدها و دورهای آموزشی ابتدایی و اولیه، اساساً بر پایه اطلاعات یک منبع دور از تصور و دور از ذهن در اختیار مردم قرار گرفت – ارتش هوایی سلطنتی –

ارتش هوایی سلطنتی

در طول جنگ جهانی اول، برای اولین بار تکنسین‌های ارتش هوایی و نیروهای هوایی، این موضوع را دریافتند که در هنگام پروازهای هوایی مختلف، خلبانان قادر به تشخیص هواپیماهایی که در مسافت‌های طولانی و فواصل دورتر از خود وجود داشتند، نبودند و نمی‌توانستند آن‌ها را به‌وضوح تشخیص دهند.

ازآنجایی‌که بروز چنین مشکلی امکان داشت در آن مواقع حساس و سرنوشت‌ساز، مرگ وزندگی افراد را دچار آسیب کند، کارشناسان به دنبال راه‌حلی قابل‌اجرا و مطمئن برای برطرف کردن این معضل بودند.

آن‌ها برای این کار موفق شدند دستگاه‌هایی به نام تاچیستوسکوپ را طراحی کنند و آن را ارتقا دهند که قادر بود تصاویر متنوع کوچک و درعین‌حال فراوانی را روی یک صفحه بزرگ‌ نمایشی، نشان دهند. این کار به این صورت انجام می‌شد که آن‌ها عکس‌هایی از هواپیماها و جنگنده‌های خودی و جنگنده‌های دشمن به افراد نشان می‌دادند تا بتوانند روی نقاط دشوار برای تشخیص بیشتر متمرکز شوند و با بزرگ‌تر کردن و نزدیک‌تر شدن به تصاویر مبهم، درک بهتر و بیشتری از اجسام و هواپیماها را در فواصل دور به دست آورند که قابلیت دید وسیع‌تری به آن‌ها می‌داد. این کار به مدت یک‌پنجم ثانیه زمان می‌برد، اما درعین‌حال فواید بسیار زیادی برای آنان در پی داشت.

آن‌ها بعدازاین که متوجه شدند می‌توانند در این سرعت‌بالا و زودگذر موفق به ثبت و دریافت تصاویر مختلف شوند، به این نتیجه رسیدند که حتماً می‌توانند در زمینه  مطالعه هم به سرعتی چند برابر سرعت معمول و رایج دست پیدا کنند. پس طولی نکشید که این اطلاعات را تبدیل به اطلاعات قابل‌مطالعه و قابل ثبت در اختیار افراد قراردادند. با استفاده از همین ابزار، آن‌ها برای اولین بار موفق شدند سرعت مطالعه افراد را بالا ببرند و به علم تندخوانی دست یابند.

به‌این‌ترتیب که هر کلمه در ابعاد بزرگ به مدت یک‌پنجم ثانیه به نمایش گذاشته شد و بعدازآن علاوه بر کوچک‌تر کردن اندازه کلمه، طول مدت نمایش هر کلمه هم کمتر و کمتر می‌شد و کم‌کم آن‌ها موفق شدند با نمایش هم‌زمان چهار کلمه در همان مدت یک‌پنجم ثانیه، موفق به درک هر چهار کلمه در زمان کوتاه بشوند و به‌راحتی کلمات موردنظر را شناسایی، تکرار و البته درک کنند.

از آن موقع تا به الآن، علم تندخوانی پیشرفت بسیاری کرده است و امروزه به روش‌های مختلف در اختیار عموم قرار می‌گیرد. در حال حاضر علم تندخوانی در بسیاری از کشورها در مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار داده می‌شود تا از سنین کم با این علم آشنا شوند. تمامی کشورهایی که از سرانه مطالعه خوبی بهره‌مند هستند، با این علم آشنا هستند و به این علم اهمیت زیادی می‌دهند.

امیدوارم که از این مقاله لذت برده باشید. اگر مقاله آموزش تندخوانی جلسه دوم را مطالعه نکرده اید، روی لینک زیر کلیک کنید

آموزش تندخوانی جلسه دوم

fast-reading-2

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 10 =