مقالات ذهن باهوش

تندخوانی قسمت دوم

fast-reading-2

آموزش تندخوانی-قسمت دوم

در مقاله قبلی (آموزش تندخوانی-قسمت اول) ما بیشتر با تعریف، اصول و تمرین های تندخوانی آشنا شدیم. یاد گرفتیم که تندخوانی چی هست و چطور می توان به این توانایی رسید. در مورد رکوردهای تندخوانی صحبت کردیم و در مورد توانایی بالقوه ما در تندخوانی توضیح داده شد.

در این مقاله بیشتر در مورد تمرین های مکمل تندخوانی و تقویت توانایی های مغز صحبت خواهد شد. توانایی هایی که اگر آنها را نا دیده بگیریم نمی توانیم یک تندخوان حرفه ای شویم. شاید با تمرین های خط بری و تقویت عضلات چشم بتوانیم سرعت مطالعه خود را بیشتر کنیم ولی باید در کنار سرعت بالا درک مطلب مناسب هم داشته باشیم.

که این موضوع نیاز مند انجام تمرینات منسجم و منظم ذهنی است.                                                                           

اگر آماده هستید با هم سفر تندخوانی را شروع کنیم.

مکان مناسب برای مطالعه (تندخوانی)

برای بهره مندی کامل از توانایی تندخوانی خیلی خوب است اگر آگاهانه مکان مناسبی برای انجام تمرینات تندخوانی و مطالعه انتخاب کنیم.

محیط پیرامون شما تا حد زیادی بر دستاوردها و یافته‌های شما تأثیر خواهد گذاشت. نور اتاق و محلی که در آن به مطالعه می‌پردازید، باید کافی و مطلوب برای چشم‌های شما باشد. این محیط نباید باعث خستگی و آسیب وارد شدن به چشم‌ها و قدرت دیدتان بشود.

باید سعی کنید اتاق یا محل مطالعه خود را به‌گونه‌ای دل‌چسب و انرژی‌بخش و طبق سلیقه خودتان دکوربندی و مرتب کنید و از همه مهم‌تر در تمام این طراحی‌ها و سلیقه به خرج دادن‌ها باید دقت داشته باشید که قرار است در فضای موردنظر به مطالعه حرفه‌ای بپردازید. پس حتماً عوامل و فاکتورهای مناسب برای یک مطالعه مفید و با بیشترین بازدهی ممکن، باید در تک‌تک این موضوعات رعایت شود.

ازآنجایی‌که معمولاً – به‌ویژه درگذشته – آموزش، یادگیری و مطالعه با تنبیه و انجام کارهای سخت همراه بود، اغلب مردم فکر می‌کنند، محیط مطالعه باید خشک، رسمی و یا حتی دل‌مرده باشد. بعضی از افراد –بیشتر ما – عادت داریم یک میز کهنه و یک صندلی معمولی و بی‌استفاده را برای مطالعه انتخاب کنیم و به‌عنوان محیط مطالعه اصلاً سعی نمی‌کنیم زیاد از حد هزینه برای مطالعه، رسیدگی و توجه صرف کنیم.

بهتر است به‌جای اینکه محیط مطالعه را شبیه به سلول‌های زندان، درست کنیم و خود را در آن حبس کنیم، یک بهشت دل‌انگیز و رؤیایی و لذت‌بخش را مخصوص مطالعه و پرورش فکر و روح خود در نظر بگیریم. اگر نسبت به‌درستی و تأثیر این دو نوع محیط متفاوت تردید دارید، کافی است تصورش را بکنید وقتی یکی از دوستان قدیمی و صمیمی‌تان به گرمی و مهربانی با شما احوال‌پرسی می‌کند و به استقبالتان می‌آید و شمارا به یک‌خانه گرم، مطلوب و دل‌نشین دعوت می‌کند (عوامل بیرونی) در وجود خودتان چه احساس خوشایندی خواهید داشت (عوامل درونی).

این همان کاری است که باید برای لذت بردن و ایجاد کردن یک شرایط بی‌نظیر و فوق‌العاده برای یک مطالعه پرثمر، انجام دهید – لطف بزرگی که می‌توانید در حق خودتان انجام دهید – باید به خودتان و افکارتان اهمیت دهید و به گرمی به استقبال مطالب جدید و تحول‌آفرین و سازنده بروید و به آن‌ها خوش‌آمد بگویید.

تقویت حافظه

memory

تصور برخی بر این است که با انجام تمرینات تندخوانی فقط سرعت مطالعه شما بیشتر می شود ولی درک مطلب شما پایین می آید. در صورتی که این تصوری کاملا غلط است و با انجام تمرینات تندخوانی و تقویت ذهن که در ادامه توضیح داده خواهد شد، می توان هم از سرعت بالایی برخورداد بود و هم درک مطلب بالایی داشت.

یکی از تمریناتی که حتما باید در کنار تمرین تندخوانی انجام دهید، تمرینات تقویت حافظه است.

برخی از تاثیرگزار ترین تمرینات را در این قسمت برای شما آماده کرده ایم. البته توضوحات کامل و تمرینات حرفه ای تر در محصول تندخوانی برای حرفه ای ها آورده شده است که می توانید برای دریافت تمامی تمرینات تندخوانی و تقویت ذهن، آن محصول را تهیه کنید.

تمرینات تقویت حافظه

تمرین اول

making-story

روند انجام این تمرین به این صورت است که شما باید بین کلمات ارتباط‌های تصویری ایجاد کرده و آن‌ها را در ذهن خود حفظ کنید. به این صورت که هرروز چند کلمه را انتخاب کرده و در ذهن خود با آن‌ها داستانی می‌سازید. برای روز اول می‌توانید از 5 کلمه شروع کنید و هرروز یک کلمه به آن اضافه کیند.

نکته: کلمات هرروز با روز دیگر باید متفاوت باشند.

نکته 2: هرچقدر داستانی که می‌سازید، مضحک‌تر، تخیلی‌تر و باورنکردنی‌تر باشد، بهتر در حافظه شما ثبت می‌شود. پس در داستان سازی‌ها خود نیازی نیست که سخت‌گیر باشید و نگران شدت و طبیعی بودن آن باشید. نیازی نیست که این داستان را برای کسی تعریف کنید و این داستان فقط در ذهن شما خواهد ماند.

با انجام این تمرین فوق‌العاده بسیاری از غشای مغز فعال‌شده و تحریک می‌شوند. با انجام روزانه این تمرین می‌توانید توانایی حافظه خود را چندین برابر کنید.

(روزی یک لیست از کلمات) (به مدت 30 روز)

تمرین دوم

card-between-book

می خواهم یک تمرین جالب را به شما معرفی کنم. این تمرین به آرامی انجام می شود اما تاثیر خوبی بر تقویت حافظه دارد. روند انجام این تمرین به این صورت است که ابتدا یک کتاب برداشته و آن را باز کنید. فرقی نمی‌کند صفحه چندم کتاب باشد. هر صفحه‌ای را که باز کردید، شماره آن صفحه را حفظ کنید.

بعد یک کارت یا برگه را در آن صفحه قرار دهید.

روز بعد کتاب را بردارید و قبل از باز کردن صفحه‌ای که کارت را بین آن گذاشتید، شماره آن صفحه را بگویید. بعد کتاب را باز کنید. اگر شماره را درست گفتید، یعنی این‌که کارتان را درست انجام داده و آماده تمرین بعدی هستید. تمرین بعد، یک صفحه دیگر را انتخاب کنید، شماره آن را حفظ کنید و کارت را بین آن قرار دهید.

ادامه مطلب…

تمرین سوم

phone-number-memoriesing

در این تمرینات قصد توضیحات اضافی را نداریم که دنیای امروز باعث شده است که ما از مغزمان کمتر استفاده کنیم و این باعث شده است که توانایی مغز انسان پایین بیاید. قصد ما این است که سریع به سراغ اصل موضوع برویم.

روند انجام این تمرین به این صورت است که هر روز سعی کنید یکی از شماره تلفن های گوشی خود را حفظ کنید و برای دفعات بعد به صورت حفظی شماره شخص را شماره گیری کنید.

شاید این تمرین در ظاهر ساده به نظر برسد اما تاثیر بسیار زیادی بر تقویت حافظه شما دارد.

قبل از این که به تمرینات تمرکز بپردازیم بیایید سری به سرانه مطالعه چند کشور بزنیم… 

در مورد سرانه مطالعه کشورهای مختلف، منابع متفاوتی وجود دارد و آمار دقیقی از این موضوع در دست نیست؛ اما مطلب موردتوجه این است که میزان رشد و پیشرفت کشورها با میزان سرانه مطالعه آن‌ها رابطه مستقیمی دارد و هر چه کشورها پیشرفته‌تر هستند به این معنی است که توجه بسیاری را به نحوه آموزش و مطالعه ملت خود داشته‌اند.

در ادامه به بررسی برخی از کشورها می‌پردازیم

ژاپن 

انگلستان

فرانسه

تقویت تمرکز

concentration

بعدازآنکه موفق به شناخت روش‌های درست مطالعه و پشت سر گذاشتن مشکلات اصلی مطالعه و موانع اصلی رسیدن به یک مطالعه‌ی درست شدید، نوبت به بررسی عوامل بازدارنده تمرکز و درک مطلب می‌رسد. در این قسمت سعی کرده‌ایم با معرفی روش‌های مؤثر تا حد زیادی تمرکز خوانندگان را در هنگام مطالعه بالا ببریم و مفهوم ساده و تحول‌آفرین (هیچ‌کس مشکلی برای تمرکز کردن ندارد) را تأکید کرده و آن را باور کنیم.

به گفته آقای تونی بوزان، دانشمند بزرگ مطالعه، بعد از 25 سال سخنرانی و تحقیق در نقاط مختلف جهان درباره موضوع مهم مهارت‌های تندخوانی متوجه شده‌ام که متمرکز شدن روی مطالب گوناگون برای 99% مردم مشکل است.

این معضل زمانی وخیم‌تر می‌شود که افراد هنگام مطالعه دچار افکار و خیالات رنگارنگ می‌شوند. فکر و خیال‌هایی که معمولاً هر 30 یا 40 دقیقه یک‌بار مزاحم تمرکز آن‌ها می‌شوند و درواقع تمرکز آن‌ها را به هم می‌ریزند و نمی‌گذارند درست متوجه منظور واقعی مطالب موردعلاقه شوند.

نکته: مغز به‌صورت خودکار درست زمانی که لازم است، به این شکل به خودش استراحت می‌دهد. در تمام طول این مدت شما سعی می‌کنید که تمرکز خود را حفظ کنید.

که البته با انجام درست و کامل تمرینات تندخوانی می توانید به سطح بالایی از تمرکز حواس برسید.

خلاصه مطالب فوق

معضل نداشتن تمرکز به‌هیچ‌وجه یک موضوع ذاتی نیست، بلکه بیشتر ناشی از آموزش‌های ناصحیح در رابطه با موضوع مطالعه بوده و راحل‌های مخصوص خود را دارد. قدرت تمرکز را می‌توانیم اسب سرکشی تشبیه کنیم که مطالعه گر همواره سوار بر آن، باید کنترل آن را به دست گیرد و به‌درستی بتازد impotenzastop.it.

تمرینات تقویت تمرکز

1. بازی افکار و اشیا

در این بازی شما باید به‌صورت آگاهانه به اشیا اطراف خود دقت کنید و مدتی را به آن‌ها توجه کنید. زمانی که برای هر شیء می‌گذارید، بین 5 تا 10 ثانیه است. در این زمان به هر چیزی که متمرکز می‌شوید، دقت کنید و اجزای آن را بررسی کنید. بعد از گذشت چند ثانیه، به شیء دیگری توجه کنید.

این کار را هرروز انجام دهید. در هر نوبت، این تمرین را حدود دو تا پنج دقیقه انجام دهید و به کارهای روزمره خود بازگردید.

(روزی یک تا سه بار) (مدت 30 روز)

2. روش عنکبوتی

همواره طبیعت به ما درس‌های بزرگی برای زندگی بهتر داده است و به کمک کرده که چطور درست زندگی کنیم. طبیعت همواره الگوهای بسیار خوبی را برای ما ایجاد کرده است. با توجه کردن به رفتار موجودات دیگر می‌شود از رفتار آن‌ها الگوبرداری کرد و راه‌کارهایی به دست آورد که شاید در هیچ جای دیگری به این موضوع توجه نشده است.

روش عنکبوتی از تکنیک‌های است که از حواس‌پرتی جلوگیری کرده و به تمرکز، شما هنگام مطالعه بسیار کمک می‌کند. تابه‌حال به تارعنکبوت دست‌زده‌اید؟

اگر تارعنکبوت را تکان دهید خواهید دید که عنکبوت از خود واکنش نشان می‌دهد و در جستجوی علت حرکت خواهد بود؛ اما اگر عمل تکان دادن را چندین بار تکرار کنید، عنکبوت دیگر از خود توجهی نشان نخواهد داد و متوجه می‌شود که حشره‌ای در دامش نیفتاده است.

شما نیز اگر درون اتاقی مطالعه می‌کنید و در حین مطالعه صدای در شنیده می‌شود یا کسی وارد اتاق می‌شود و یا عاملی تمرکزتان را بر هم می‌ریزد، نباید به خودتان اجازه دهید که حواستان پرت شود. با استفاده از روش عنکبوتی می‌توانید با توجه نکردن به عامل حواس‌پرتی تمرکز و توجه خود را روی کاری که انجام می‌دهید نگه‌دارید و در مقابل عامل حواس‌پرتی تسلیم نشوید. با این کار هم کیفیت کاری که انجام می‌دهید بسیار بالاتر می‌رود و هم به تقویت تمرکز خود کمک کرده‌اید.

3. کنترل ماهیچه‌های بدن

یکی از دستانتان را روی زانویتان بگذارید و تمام انگشتانتان به‌غیراز انگشت اشاره را جمع کنید. بعد انگشت اشاره را به چپ و راست حرکت دهید و به آن تمرکز کنید. سعی کنید در طول این تمرین توجهتان فقط روی حرکت انگشتتان باشد. در انجام این تمرین اگر حواستان به چیز دیگری معطوف شد، خود را ملامت نکنید. فقط تمرکزتان را از روی عامل حواس‌پرتی بردارید و روی حرکت انگشتتان بگذارید.

(روزی یک تا سه بار) (مدت 30 روز)

دو نیم کره

brain

ذهن انسان به‌طور طبیعی از دونیم کره سمت راست و سمت چپ تشکیل‌شده است. کنترل تمامی اعمال و حرکات بدن ما به عهده این دونیم کره است. نیم‌کره سمت چپ جایگاه منطق، حساب‌وکتاب، ریاضیات، حافظه کوتاه‌مدت، نظم و طبقه‌بندی و جزئی‌نگری است و نیم‌کره سمت راست جایگاه هنر، تخیل، احساسات، حافظه بلندمدت، کلی‌نگری، عواطف و رنگ‌ها است.

همه ما انسان‌ها از دونیم کره‌های مغز خود استفاده می‌کنیم اما یکی از این دونیم کره در ما فعال‌تر است و تمایل ما به استفاده از یکی از این دو بیشتر است.

دلیل این موضوع، نحوه پرورش، باورهای جمعی و شرایط زندگی ما است که روی باورهای کلی ما از زندگی، افکار و تصمیمات ما تأثیر گذاشته است. با شناخت توانایی هرکدام از نیم‌کره‌های ذهن و با تقویت تمامی توانایی این دونیم کره می‌توان به قدرت صد در صد مغز، دست‌یافت.

کاری که انسان‌های بزرگ با ذهنشان می‌کرده و می‌کنند. افرادی مثل بوعلی سینا، پرفسور حسابی، تمامی شعرا و فلاسفه ما؛ افرادی مانند آلبرت انیشتین، ادیسون، داوینچی و بسیاری از افراد دیگر که به این توانایی دست پیداکرده بودند.

تست دو نیم کره

قبل از اینکه به تمرینات دو نیم کره بپردازیم اول بیاید میزان هماهنگی دو نیم کره مغز خود را بسنجیم. برای انجام این کار وارد لینک زیر بشوید و از انجام این تست جالب و هیجان انگیز لذت ببرید.

برای ورود به تست دو نیم کره اینجا کلیک کنید

تمرینات دو نیم کره

brain-exercise

حال که با نحوه عملکرد مغز و فعالیت دو نیم کره مغزتان آشنا شدید، به سراغ تمرینات دو نیم کره برویم

1.  انجام کارها با طرف مخالف بدن

بیشتر ما عادت کرده‌ایم که از یک سمت بدنمان بیشتر استفاده کنیم. به‌طورکلی انسان‌ها بیشتر از نیمه راست بدنشان استفاده می‌کنند که این کار باعث فعالیت بیشتر نیم‌کره چپ و قوی‌تر شدن آن می‌شود. البته در افرادی که چپ‌دست هستند و بیشتر از نیمه چپ بدنشان استفاده می‌کنند، این موضوع متفاوت است.

اما به‌طورکلی هرچقدر که شما تلاش کنید تا برای انجام کارهایتان از نیمه مخالف بدنتان استفاده کنید، در متعادل کردن نیم‌کره‌های مغزتان بهتر عمل کرده‌اید و توانایی‌های ذهنیتان بیشتر می‌شوند.

توانایی‌های مغز انسان بیش از آن چیزی است که بسیاری از ما تصور می‌کنیم. گاهی برای درک امکانات مغز و یافتن راه‌حل‌های جدید در زندگی، لازم است ذهن خود را به چالش بکشیم. شما به‌راحتی می‌توانید با انجام برخی از کارهای به‌ظاهر ساده ولی مؤثر، توانایی‌های ذهن خودتان را ارتقا دهید.

به‌عنوان‌مثال: ساعت مچی‌تان را هرازگاهی برعکس ببندید؛ بگذارید مغز شما بتواند نسبت ب تغییرات واکنش نشان دهد. با دست غیرمعمول مسواک بزنید؛ بگذارید مغزتان دریابد که می‌توان از سمت دیگری نیز به زوایای زندگی نگاه کرد. با دست مخالف صبحانه بخورید؛ اجازه بدهید مغزتان از روزمرگی خارج‌شده و خود را به محیط‌های جدیدی که تا پیش‌ازاین دیده نمی‌شده‌اند، عادت دهد.

2. کشیدن اشکال قرینه

یک دفتر برای انجام این تمرین انتخاب کنید. سعی کنید با دودستتان اشکال مختلف را بکشید.

  1. اشکال هندسی
  2. علائم ریاضی
  3. اعداد 1 تا 10
  4. 10 عدد 5 رقمی
  5. نوشتن با دست مخالف

3. شمارش با انگشتان

برای دریافت این تمرین به آدرس زیر مراجعه کنید.

Zehnebahoosh.com/fingers

رمز عبور:

1234

امیدوارم که از این مقاله لذت برده باشید. اگر مقاله آموزش تندخوانی جلسه اول را مطالعه نکرده اید، روی لینک زیر کلیک کنید

آموزش تندخوانی جلسه اول

fast-reading-1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 5 =