مقالات ذهن باهوش

توانایی های مغز

brain-abilities1

توانایی های مغز 

اغلب ما از توانایی‌ های مغز انسان باخبر هستیم و می‌دانیم که مغز پیچیده‌ترین سیستم بدن انسان و حتی پیچیده‌ترین دستگاه در تمام عالم هست . شاید درباره پیچیده بودن و توانایی بی‌نظیر مغز در برنامه‌های تلویزیون مطلبی شنیده باشید یا در کتابی خوانده باشید و یا حتی در کلاس یا سمینار آموزشی مطالبی را درباره مغز به دست آورده باشید . اما من در این مقاله قصد دارم که به شما دید وسیع‌تری از مغزتان بدهم و شمارا بامغزتان بیشتر آشنا کنم .

 

وزن مغز :

اجازه بدهید به شما درک بیشتری از تصویر و اندازه مغزتان بدهم . دودستتان را مشت کنید و از سمت انگشتان به هم بچسبانید و روبرو ری خودتان بگیرید . شکلی که در جلوی چشمانتان می‌بینید ، تصویر مغزتان است و اندازه دست‌هایتان همان اندازه مغزتان است . اندازه مغز هر موجود با توجه به جثه‌اش متغیر است . مثلاً اندازه مغز فیل به‌واسطه بزرگ‌تر بودن جثه‌اش بزرگ‌تر از اندازه مغز انسان است . اما موضوعی که حائز اهمیت است ، اندازه و وزن مغز نیست ، بلکه میزان استفاده از آن است .

در سیستم بدن ، مغز حدود 2 درصد وزن بدن را تشکیل می‌دهد که نسبت به وزن کلی بدن انسان ، حجم کمی است ، اما حدود 25 درصد انرژی بدن را به خود اختصاص می‌دهد .

وزن مغز خانم‌ها حدود 1200 گرم و وزن مغز آقایان حدود 1400 گرم هست .

 

مغز انسان پیچیده‌ترین سیستم نیست !!!

من در مقاله مغز به‌صورت کامل درباره سیر تکامل مغز انسان توضیح داده‌ام و به شما توصیه می‌کنم که آن مقاله را هم مطالعه کنید . در آن مقاله توضیح داده‌شده است که انسان به‌واسطه روند تکاملی که طی میلیون‌ها سال به دست آورده است ، پیچیده‌ترین ذهن را در بین موجودات دیگر در این سیاره دارد که به او قدرت تغییر زندگی‌اش را داده است و از او موجودی برتر در میان تمامی موجودات دیگر ساخته است . اما تنها موجودی که مغزی پیشرفته‌تر از مغز انسان دارد ، دلفین است .

 

حیوان دلفین ، پیشرفته‌ترین مغز را در بین موجودات دارد . با توجه به تحقیقات دانشمندان در آمریکا ، انسان تنها از 10 درصد گنجایش مغز خود استفاده می‌کند و با همین میزان استفاده توانسته است به چنین پیشرفتی در ساخت دستگاه‌ها ، فضاپیماها ، فنّاوری و تغییر شرایط زندگی خود برسد . اما دلفین توانسته است که از 20 درصد  گنجایش مغزش استفاده کند و این مهم به او این توانایی را داده است که به سیستم رادار دست بیابد . دلفین این سیستم را نساخته است ، بلکه آن را در بدن خود به وجود آورده است . تصور کنید که انسان می‌توانست از 15 یا 20 درصد توانایی و گنجایش مغز خود استفاده کند . در آن صورت شاید می‌توانست در هوا پرواز کند یا به توانایی‌های دیگری دست یابد impotenzastop.it.

 

وظیفه مغز :

شاید فکر کنید که وظیفه اصلی مغز ، کنترل اعضا بدن یا دستور دادن به آن‌ها می‌باشد . البته که این وظایف ، وظایف مغز هستند ، اما اصلی‌ترین وظیفه مغز نیستند .

وظیفه اصلی مغز ، حفظ بقا وزنده نگه‌داشتن انسان هست . وظیفه‌ای که ما را ترغیب می‌کند کارکنیم ، تلاش کنیم ، غذا ، خوراک و پوشاک به دست بیاوریم تا با استفاده از این‌ها زنده بمانیم و بتوانیم به زندگی خود ادامه بدهیم .

آقای تونی بوزان یکی از بزرگ‌ترین محققان و دانشمندان شناسایی و تقویت مغز در جهان است . فعالیت ایشان درزمینهٔ آموزش روش‌های نوین مطالعه و تقویت حافظه و ذهن می‌باشد . تونی بوزان سیستم عصبی ذهن را چنین توصیف می‌کند . به گفته ایشان ذهن انسان مانند جنگلی انبوه از درختان و گیاهان پیچیده در هم و تورفته است که عبور کردن از آن بسیار سخت است . به گفته ایشان ذهن در برابر ایده‌های باورهای جدید بسیار مقاومت دارد ؛ هنگامی‌که ایده یا باوری جدید وارد ذهن انسان می‌شود ، ذهن در برابر آن مقاومت می‌کند و سعی می‌کند بدن را در حاشیه امن کنونی نگه دارد . ایشان در ادامه توضیح می‌دهند که برای گذر از این جنگل انبوه باید باورها و تمرین‌های جدید را بارها و بارها تکرار کنید تا در ذهن یک سیستم عصبی جدید ایجاد شود تا ذهن دیگر در برابر ایده‌ها و تمرین‌های جدید مقاومتی نداشته باشد .

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − نه =