مقالات ذهن باهوش

مطالعه سریع

fast-reading1

تعریف تندخوانی و مطالعه سریع چیست؟

تند خوانی و مطالعه سریع یعنی این که بتوانیم با تکیه بر یک سری از نکات فنی و علمی سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم به طوری که در یک زمان نسبتاً کوتاه مطالب زیادی از متن کتاب یا روزنامه و … را بخوانیم و یاد بگیریم به این کار تندخوانی گفته می‌شود. شاید شما هم مثل بسیاری از مردم فکر می‌کنید برای این که مطالب را خوب یاد بگیرید باید آهسته‌تر و کندتر و با آرامش بیشتری آن مطلب را بخوانید اما بر اساس نظریه‌های مختلف کارشناسان و متخصصین امر مطالعه ثابت شده است که کسانی که به تندخوانی عادت دارند و سرعت مطالعه آن‌ها بالاتر از یک انسان معمولی است می‌توانند تا 53 درصد مطلب را بیشتر از یک فرد معمولی یاد بگیرند. این در حالی است که یک فرد با سرعت معمولی مطالعه تنها 35 درصد از مطلب را فرا خواهد گرفت.

تند خوانی و مطالعه سریع راهی برای موفقیت

نکته هایی در خصوص تند خوانی و مطالعه سریع

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مردم زیادی زمان خود را صرف مطالعه سریع می‌کنند در حالی که شما مدت زمان زیادی از وقت خود را در حال هدر دادن هستید check out this site. مطالعه می‌تواند بسیار لذت بخش و جذاب باشد. البته به شرطی که با فن‌ها و روش‌های مطالعه آشنا باشید و بتوانید در زمان اندکی مطالب زیادی را بخوانید. در ادامه به معرفی برخی از این روش‌های مهم تند خوانی و مطالعه سریع می‌پردازیم:

راهنمای چشم:

این شیوه مطالعه را حتماً در زمانی که در حال یادگیری در مقطع دبستان بوده‌اید امتحان کرده‌اید. این روش یکی از روش‌های قدیمی مطالعه صحیح است. در این تکنیک شما برای این که بتوانید چشم خود را روی یک کلمه متمرکز کنید از یک مداد و یا یکی از انگشتان خود کمک می‌گیرید و با این کار تمرکز شما بیشتر شده و سریع‌تر می‌توانید بخوانید.

تکرار نکردن لغت

افرادی که به مطالعه سریع می‌پردازند به این نکته توجه دارند که نباید متن را در ذهن خود و به آرامی بخوانند و تکرار کنند. با رعایت این نکته می‌توان سرعت مطالعه را چندین برابر بیشتر کرد. باید توجه داشت که به هیچ وجه نباید با صدای بلند کلمه‌ای را تکرار کرد و تا جایی که ممکن است از این کار جلوگیری نمود.

نکته خوانی

یکی دیگر از شیوه‌های مطالعه سریع و مطالعه صحیح این است که عادت به نکته خوانی کنید. در این شیوه مطالعه شما یاد می‌گیرد که نباید همه متن را خواند بلکه به بر انداز کردن متن می‌پردازید. در این روش از مطالعه شما از بین متن کتاب فقط نکاتی را می‌خوانید که فکر می‌کنید مهم هستند و ارزش یادگیری دارند، در این صورت است که سرعت مطالعه شما چندین برابر یک فرد عادی خواهد شد. آشنایی با تکنیک‌های مطالعه سریع می‌تواند باعث شود که شما به مدارج بالای علمی دست یابید.

 

fast-reading3

اینستاگرام ما … 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =