مقالات ذهن باهوش

تاریخچه تندخوانی

the history of fast reading

تاریخچه تندخوانی :

در این مقاله به تاریخچه تندخوانی می پردازیم . در واقع تندخوانی و مهارت تندخوانی برای اولین بار در آغاز قرن حاضر ، پایه‌ریزی و مطرح شد . زمانی که فراوانی اطلاعات و چاپ و انتشار تعداد بی‌شماری از آثار مکتوب ، خوانندگان حرفه‌ای را بر آن داشت که با سرعت بیشتری به مطالعه کتب و اطلاعات بپردازند ، زیرا که سرعت معمولی آن‌ها دیگر جوابگوی آن حجم وسیع از اطلاعات منتشرشده نبود viagra prezzo. واحدها و دوره‌های آموزشی ابتدایی و اولیه ، اساساً بر پایه اطلاعات یک منبع دور از تصور و دور از ذهن در اختیار افراد قرار گرفت – ارتش هوایی سلطنتی …

در طول جنگ جهانی اول ، برای اولین بار تکنسین‌ها ارتش هوایی و نیروهای هوایی ، این موضوع را دریافتند که در هنگام پروازهای هوایی مختلف ، خلبانان قادر به شناسایی هواپیماهایی که در مسافت‌های طولانی و فواصل دورتر از خود وجود داشتند ، نبودند و نمی‌توانستند آن‌ها را به‌وضوح تشخیص دهند .

ازآنجایی‌که بروز چنین مشکلی امکان داشت در آن مواقع مهم و سرنوشت‌ساز ، مرگ وزندگی افراد را دچار آسیب کند ، کارشناسان به دنبال راه‌حل و راهکار قابل‌اجرا و مطمئنی برای برطرف کردن این معضل بودند .  آن‌ها برای این کار موفق شدند دستگاهی به نام تاچیستوسکوپ ، طراحی کنند و آن را ارتقا دهند ، که قادر بود تصاویر متنوع کوچک و درعین‌حال فراوانی را بر روی یک صفحه بزرگ‌نمایشی ، نشان دهد .

آن‌ها با عکس‌برداری از هواپیماها و جنگنده‌های هوایی خودی و همین‌طور جنگنده‌های مربوط به دشمن در ابعاد بسیار کوچک و نامحسوس موفق شدند ، روی تصاویر و نقاط دشوار متمرکزتر شوند و با کوچک یا بزرگ شدن و نزدیک‌تر شدن تصاویر ، شفافیت و تشخیص بیشتری را به دست آورند که قابلیت درک بهتر و واضح‌تری داشتند .

این کار برای مدت 5/1 ثانیه زمان می‌برد اما درعین‌حال فواید بسیار زیادی برای آنان در برداشت . آن‌ها بعدازاین که متوجه شدند می‌توانند د این سرعت‌بالا و زودگذر موفق به ثبت و دریافت تصاویر مختلف شوند ، این‌طور فکر کردند که حتماً می‌توانند درزمینهٔ مطالعه هم به سرعتی چند برابر سرعت معمول و رایج در بین افراد مختلف ، دست پیدا کنند .

پس طولی نکشید که این اطلاعات را تبدیل به اطلاعات قابل‌مطالعه و قابل ثبت در اختیار دیگران قراردادند . با استفاده از همین ابزار ، آن‌ها برای اولین بار موفق شدند ؛ به‌این‌ترتیب که ، یک کلمه در ابعاد بزرگ برای 5/1 ثانیه به نمایش گذاشته شد و بعدازآن علاوه بر کوچک‌تر شدن اندازه کلمه ، طول مدت هر تصویربرداری نیز کمتر و کمتر می‌شد .

کم‌کم آن‌ها موفق شدند با نمایش هم‌زمان چهار کلمه در مدت‌زمانی نظیر همان 5/1 ثانیه ، به درک هر چهار کلمه در همان زمان کوتاه برسند و به‌راحتی کلمات موردنظر را شناسایی و تکرار و البته درک کنند .

این راهکار اثربخش به‌عنوان یکی از دست آورده‌ای مهم در بیشتر واحدهای آموزشی و دوره‌های آموزشی تندخوانی و بر پایه فلش کارت‌ها و تمرین‌های تاچیستوسکوپ ، پایه‌ریزی و اجرا شد و در اختیار عموم و افراد علاقه‌مند قرار گرفت . این روش تحت عنوان آموزش نمایشی هم شناخته‌شده است .

از آن دوره به بعد تندخوانی به‌عنوان رکن اصلی سیستم‌های آموزشی کشورهای بزرگ دنیا قرارگرفته است . به این دلیل که با یادگیری مهارت تندخوانی ، مهارت مطالعه افراد پیشرفت می‌کند و به این صورت سرعت دریافت اطلاعات بالا رفته و میزان تخصص افراد درزمینهٔ های مختلف بیشتر می‌شود .

با توجه به علم علوم انسانی ، یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین منابع هر کشوری ، نیروهای انسانی آن کشور هستند . اگر منابع انسانی به منابع متخصص تبدیل شوند ، رشد آن کشور بیشتر می‌شود زیرا کشوری که نیروی انسانی متخصص بسیاری داشته باشد به‌نوعی ثروتمند است .

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =